Oběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenuty


Ani mrazivé počasí neodradilo v sobotu 7. ledna účastníky pietního aktu připomínajícího největší důlní katastrofu v severočeském hnědouhelném revíru, ke které došlo před 83 lety na dole Nelson v Oseku.

Uctění památky obětí nelsonské katastrofy v Oseku

Pietní shromáždění připomínající památku 144 obětí největšího důlního neštěstí v hnědouhelném hlubinném dole v revíru každoročně pořádá město Osek. Kromě hornických spolků, zástupců hornických měst z Čech i sousedního Saska a reprezentantů těžebních společností se vzpomínkové akce pravidelně účastní hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka a také poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček. Tradičně nechyběli představitelé Severočeských dolů – generální ředitel Ivo Pěgřímek a ředitel strategie a komunikace Rudolf Kozák.

Důlní neštěstí na Nelsonu

K osudnému výbuchu plynů a uhelného prachu došlo 3. ledna 1934. Neštěstí si vyžádalo 144 životů - v hlubině i na povrchu, kde silný otřes způsobil zřícení budov. Vyprošťovací práce s vyzvedáváním ostatků horníků trvaly až do dubna následujícího roku. Těžba na dole Nelson pojmenovaném podle legendárního britského admirála byla obnovena teprve v roce 1937. Báňská činnost pak pokračovala do konce 60. let. Katastrofa na dole Nelson je největším důlním neštěstím v severočeské hnědouhelné pánvi 20. století.Oběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenutyOběti katastrofy na dole Nelson nejsou a nebudou zapomenuty


Severočeské doly a.s.

Boženy Němcové 5359
430 01 Chomutov
Poštovní přihrádka č. 74 IČ: 49901982
Telefon: +420 417 804 111 DIČ: CZ699005746
Fax: +420 474 652 264 E-mail: sdas@sdas.cz
Zaměstnanecký portál: SD Portál
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem odd. B, vložka 495.